2203/​2

Engelsk rejseskriveskrin af nøddetræ med beslag af messing, opklappeligt låg hvorunder skriveplade og små rum. På senere stel af nøddetræ. 19. årh. H. 69. B. 51. D. 28.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Afslag. Messinglister med reparation. Manglende nøgle.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK