2203/2
Engelsk rejseskriveskrin af nøddetræ med beslag af messing, opklappeligt låg hvorunder skriveplade og små rum. På senere stel af nøddetræ. 19. årh. H. 69. B. 51. D. 28.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Afslag. Messinglister med reparation. Manglende nøgle.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
Vurdering
Hammerslag