2121/​519

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 9”. Sæt på otte stole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. Formgivet 1960. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og rust på stel. Skind med pletter, smuds samt minimale krakeleringer.

Moderne kunst og design, 25. maj 2021

Vur­dering

125.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK