Ole Mynster Herold (f. 1946)
“Formia”. Skulptur af granit, på base af kirsebærtræ. Sign. i bunden monogram HE. Udført 2012. Vægt 12,2 kg. H. 26,5/32.
Ole Mynster Herold debuterede på Kunstnernes Påskeudstilling i 1981 og har siden deltaget i flere censurerede udstillinger. Har udstillet internationalt i Sverige, Tyskland, Holland, Frankrig og Vietnam.
Herold er kendt for flere større skulpturer i danske byrum, såvel som mindesmærker og skulpturer til mange store danske virksomheder. Har i dag sit atelier ved Limfjorden.
Enkelte ridser.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016
11 bud