862/​6

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

“Portræt-Hovede. Naturlig Størrelse”. Forestillende Fru Vilhelmine Bramsen (1850–1932) på sort baggrund i halv profil mod venstre, iklædt grå kjole med stor hvid Hedebokrave. Sign. på etiket på bagsiden: “Fru Bramsen malt i Stormgade 1889. V. Hammershøi.” Olie på lærred monteret på lærred. 40×32.

Sophus Michaëlis' og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 77. Billedet er et forarbejde til fortegnelsens nr. 76, et større brystbillede af Vilhelmine Bramsen, som var malerens første bestilte portræt. Vilhelmine Bramsen blev gift med Alfred Bramsen i 1874. Parret var Hammershøis gode venner.

Litteratur: Poul Vad, “Hammershøi - Værk og liv”, 2003, afb. s. 93.

Proveniens: Bramsens samling (1918).

Malerier, 1. marts 2016

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK