2002/185
Frants Landt (f. Nysted 1885, d. Ringsted 1975)
Marine med en tremastet skonnert og en damper i baggrunden. Sign. Fr. Landt. Olie på lærred. 55×80.
Proveniens: Sjællandsk herregård
Retoucheringer. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. januar 2020
Vurdering
Hammerslag