838/59
Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“To fiskere der bøder garn i deres båd på stranden”. Sign. M. Ancher 81. Olie på malepap. 24×32.
Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion, ABR 178, 1965 nr. 1.
Malerier og tegninger, 26. februar 2013
Vurdering
Hammerslag