2124/​125

Kinesisk figur af patineret bronze med indlagte sølvtråde i form af Guanyin, stående på bølge med skriftrulle i hånden. Ryggen mærket Shi Sou. 19. årh. H. 34.

Reparation på hals og sort mærke på klædedragt, antageligt reparation. Hånd med reparation og bule. Misfarvninger. Revner på klædedragt og højre overarm. Fremstår med alders- og brugsslitage. Slitage på patinering. Mindre dele af trådindlægning mangler eller har løftet sig.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag