2016/​535 Bjørn Bjørnholt: “Prinsessen der forelskede sig i slangen med det uimodståelige smil”. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 130×180.

Description

“Prinsessen der forelskede sig i slangen med det uimodståelige smil”. Signed, titled and dated on the reverse. Oil on canvas. 130×180 cm.

This lot is subject to Artist's Royalty.

Condition

Original condition.

Auction

Modern art and design, 14 April 2020

Category

Artist

Bjørn Bjørnholt (b. Esbjerg 1945)

Estimate

6,000–8,000 kr.

Sold

Price realised

26,000 kr.

47 bids

When Bidder Bid
26,000 kr.
25,000 kr.
24,000 kr.
23,000 kr.
22,000 kr.
21,000 kr.
20,000 kr.
19,500 kr.
19,000 kr.
18,500 kr.
18,000 kr.
17,500 kr.
17,000 kr.
16,500 kr.
16,000 kr.
15,500 kr.
(Auto bid) 15,000 kr.
14,500 kr.
(Auto bid) 14,000 kr.
13,500 kr.
(Auto bid) 13,000 kr.
12,500 kr.
12,000 kr.
11,500 kr.
11,000 kr.
10,500 kr.
10,000 kr.
9,500 kr.
9,000 kr.
8,500 kr.
8,000 kr.
7,500 kr.
7,000 kr.
6,500 kr.
6,000 kr.
5,500 kr.
5,000 kr.
4,800 kr.
4,600 kr.
4,400 kr.
4,200 kr.
4,000 kr.
3,800 kr.
3,600 kr.
3,400 kr.
3,200 kr.
3,000 kr.