2040/815
Michael Andersen & Søn
Fire skønvirke vaser samt rund bordskål af lertøj, dekorerede med løbeglasur på mat sort, blå og lilla grund. Udført og stemplet hos Michael Andersen & Søn. 20. årh.s begyndelse. Vaser H. 9–26. Fad H. 6,5. Diam. 29,5. (5)
Overfladeridser og mærker. Lille, lilla vase med mindre kanthak ved fodrand.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag