1739/​916

Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011)

“Saga”. Et par loftslamper og lysekrone af glas og messing. Udført hos Orrefors for Lyfa. Delvist mærket med Lyfa mærkater. Loftslamper Diam. 39. Lysekrone H. 55. Diam. 37. (3)

Litteratur: Lyfa katalog, september 1968, s. 90.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på messingophæng.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

800 DKK

24 bud

(Autobud) 800 DKK
750 DKK
700 DKK
650 DKK
(Autobud) 600 DKK
600 DKK
(Autobud) 550 DKK
500 DKK
480 DKK
460 DKK
(Autobud) 440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
(Autobud) 360 DKK
340 DKK
320 DKK
300 DKK
(Autobud) 290 DKK
290 DKK
(Autobud) 280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK