1739/916
Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011)
“Saga”. Et par loftslamper og lysekrone af glas og messing. Udført hos Orrefors for Lyfa. Delvist mærket med Lyfa mærkater. Loftslamper Diam. 39. Lysekrone H. 55. Diam. 37. (3)
Litteratur: Lyfa katalog, september 1968, s. 90.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på messingophæng.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag
24 bud