Christian Thørrestrup (f. København 1823, d. sst. 1892)
En kvinde i almuedragt ved en dør. Sign. Chr. Thørrestrup 1868. Olie på papir monteret på malepap. 33×25.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling 1931, nr. 1864 og dennes auktion Winkel & Magnussen 137, del VIII, 1933, nr. 181.
Minimale ridser med afskalning samt enkelte minimale retoucheringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020