Russisk charka i renæssancestil af forgyldt sølv med skål af bjergkrystal, top med filigran og bladværk, korpus med firdelt gitterværk monteret på rundt fodstykke, rigt prydet med facetslebne rubiner, smaragder og rosa safirer, graveret håndtag. Tilsyneladende ej mesterstemplet. 19. årh. Inspireret af det 17. årh.s sølvsmede i Kreml, Moskva. H. 5,4. L. 9,8.
Proveniens: Enken efter Valdemar Ebbesen (f. Halden 1896, d. Oslo 1980), oberst og militærattaché ved den norske ambassade i Moskva 1925–1927. Valdemar Ebbesen var søn af general Christian Ebbesen ved Frederiksten Fæstning i Halden, og med faderens inspiration fik han en militær uddannelse. Samtidig havde Valdemar Ebbesen stor interesse for kunst og antikviteter, hvorfor han også købte nærværende tallerken af sølv under sit ophold i Moskva. Valdemar Ebbesen var en spændende og initiativrig personlighed. I Norge blev han efterfølgende således både bankdirektør og skibsreder, ligesom han senere åbnede kunstgallerier i både København og Genéve.
Minimal aldersslitage. Enkelte sten med afslag og fem sten mangler. Skål af bjergkrystal med mindre ridser.
Russisk tema, 15. juni 2020
36 bud