2025/​8609

Russisk charka i renæssancestil af forgyldt sølv med skål af bjergkrystal, top med filigran og bladværk, korpus med firdelt gitterværk monteret på rundt fodstykke, rigt prydet med facetslebne rubiner, smaragder og rosa safirer, graveret håndtag. Tilsyneladende ej mesterstemplet. 19. årh. Inspireret af det 17. årh.s sølvsmede i Kreml, Moskva. H. 5,4. L. 9,8.

Proveniens: Enken efter Valdemar Ebbesen (f. Halden 1896, d. Oslo 1980), oberst og militærattaché ved den norske ambassade i Moskva 1925–1927. Valdemar Ebbesen var søn af general Christian Ebbesen ved Frederiksten Fæstning i Halden, og med faderens inspiration fik han en militær uddannelse. Samtidig havde Valdemar Ebbesen stor interesse for kunst og antikviteter, hvorfor han også købte nærværende tallerken af sølv under sit ophold i Moskva. Valdemar Ebbesen var en spændende og initiativrig personlighed. I Norge blev han efterfølgende således både bankdirektør og skibsreder, ligesom han senere åbnede kunstgallerier i både København og Genéve.

Minimal aldersslitage. Enkelte sten med afslag og fem sten mangler. Skål af bjergkrystal med mindre ridser.

Russisk tema, 15. juni 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

36 bud

27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK