2115/872
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre pers. sofa med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med brun farvet skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 75. L. 220. D. 80.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind slidt efter normal brug med mindre pletter. Understof med nogle huller.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud