Alexander Dmitrievich Romanichev (f. Russkie Gorenki, Simbirskaya 1919, d. Skt. Petersborg 1989)
Akademistudie af en stående, nøgen kvinde. 1951. Sign. A. Romanichev (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 103×73.
Alexander Dmitrievich Romanichev studerede på Akademiet for Folkets Kunstnere i Sovjetunionen på Repins Kunstinstitut 1948–1954 og hans “akademistudie af en stående, nøgen kvinde” er fra denne periode. På bagsiden af lærredet findes også en etiket fra Sovjetunionens Kunstakademi bekendtgørende, at dette er maleri no. 321 fra Fakultetet for oliemalerier, fjerde kursus, første semester. Endvidere oplyses det, at maleriet er malet af A. D. Romanichev under ledelse af M. I. Avilov. Skriveren har dog ved en fejltagelse byttet om på kunstneren og den kunstneriske leder Mikhail Ivanovich Avilov (1882–1954) på den fortrykte formular.
Alexander Dmitrievich Romanichev blev senere professor på Kunstakademiet i Skt. Petersborg.
Minimale afskalninger samt mindre krakeleringer og retoucheringer. Lærredet er dubleret.
Russisk tema, 12. juni 2017