1926/​58

Ubekendte malere, 18.-19. årh.

En samling af syv miniatureportrætter forestillende seks damer og en herre. Én sign. Othon, seks usigneret. Seks gouache på ben, én olie på ben. Varierende mål fra 5×4 til 11×9. (7).

Mindre aldersrelateret slitage. Et dameportræt uden glas og med ridser samt afskalninger, et dameportræt med fugtskader, revner og afslag, et dameportræt med revner og afslag. Undersøgt i rammer.

Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK