Egon Fischer (f. København 1935, d. 2016)
“Blå skulptur”. Usign. Skulptur af af bemalet jern. H. 23.
Denne skulptur er model til “Blå Skulptur” opført i anledningen af 25 års jubilæet for boligkomplekset Ellemarken, 1988.
Normal patina, herunder nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016