Harald Nielsen m.fl.
“Pyramide”, “Freja” m.fl. Samling diverse dele bestik af sølv og sterlingsølv. Udført hos Cohr samt Georg Jensen m.fl. 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 918 gr. L. 11,5–22. (31)
Bestående af: “Pyramide” serveringsspade.
Diverse mønstre: 2 middagsskeer, middagsgaffel, 5 dessertskeer, 7 kaffeskeer, taskefrugtkniv, 4 kagegafler, 2 pålægsgafler, større og mindre sauceske, serveringsspade, stegegaffel, 4 større og mindre serveringsskeer. Kaffeske af pletsølv medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte dele graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
12 bud