Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
“Ved Frokosten”. Helga Ancher med sin hund siddende ved et veldækket bord i haven på Markvej. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 43×55.
På bagsiden gammel udstillingssetiket fra C. W. Blomquist Kunsthandel i Kristiania (Oslo).
Udvalgt kunst, 28. november 2011