2413/752
Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)
Cirkulært fad af stentøj, dekoreret med grøn og blå glasur, modelleret med stempelmønster i relief. Sign. APLS, Palshus, Denmark, C 114. H. 10. Diam. 33.
Ridser indvendigt.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag