Senempire bakke af bemalt og forgyldt metal, isat perlebroderi med roser på blå grund, passepartout af spejlglas.19. årh. L. 56 (71) cm B. 51 cm.
Proveniens: Iflg. etiket på bagsiden bryllupsgave fra Christian VIII til kammerjunker F.D. Rømer, 23. sept. 1837.
Aldersrelaterede spor.
Varia, 21. februar 2019