Niels Hansen Jacobsen (f. Vejen 1861, d. sst. 1941)
Rund krukke af stentøj. Dekoreret med gråblå og grøn glasur. Dele af overfladen med gråhvide glasurfragmenter. Sign. monogram 96. Unik. H. 24,5. Diam. ca. 21,5.
Krukkens øverste del med talrige hårrevner / krakeleringer, bund ligeledes med enkelte gennemgående hårrevner. Afslag på dele af gråhvide glasurfragmenter.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
16 bud