12115/146
Louis XVI tobaksskab af grønmalet og rødstafferet træ, front med dør og skuffe. dateret 1770. H. 149. B. 61,2. D. 33.
Senere bemaling. Pyntelisten der kører hele vejen rundt midt på, mangler. Enkelte brugsspor.
Kunst, antikviteter & design, 15. april 2021
Vurdering
Hammerslag