Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Jæger på svanejagt. Sign. monogram 1914. Vandfarve, blyant og tusch på papir. Lysmål 46×61,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 386, 1978 nr. 232.
Misfarvninger. Enkelte mindre huller. Rifter ved kanter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
26 bud