1813/49
Emilie Mundt (f. Sorø 1849, d. Frederiksberg 1922)
Portræt af en herre med cigar. Sign. Mundt 1891. Olie på lærred. 108×84,5.
Mindre krakeleringer samt enkelte små afskalninger ved kant. Mindre rep.
Ældre malerier og møbler, 26. marts 2018
Vurdering
Hammerslag