2439/1813
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med mørkebrunt skind. Model 2207. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Vurdering
Hammerslag
19 bud