2440/​147

Kinesisk bægervase, gu, af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med de otte kostelige symboler, foroven og forneden bladformet design. Senere indridset tekst. Kangxi (1662–1722). årh. H. 31 cm.

Øvre rand med afslag revner og reparationer. Forneden flere afslag langs kanten.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

1119251 2.100 DKK
1155339 2.000 DKK