Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 513”. Et par armstole med stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med sort patineret skind. Formgivet 1960. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, med plakette herfra. (2)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 16. sept. - 2. okt. 1960.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123.
Litteratur: “Mobilia” nr. 64, nov. 1960, s. 10–11.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 7–8. 1960, s. 153.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021