Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
“Folkefest, Sydfrankrig”, 1912. Usign. Olie på compoboard. 48×66.
Litteratur: Troels Andersen: “Jens Adolf Jerichau (1890–1916)”, København, 1983, nr. 67.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, grafik og fotografier, 25. september 2019