2441/​8

Russisk festdagsikon. Centralt Kristi nedstigning til Dødsriget og Opstandelsen, omgivet af to kredse med traditionelle ikonmotiver. I ydre kreds bl.a. Den Gammeltestamentlige Treenighed, Jomfru Marias fødsel, Vorherre og Kristus, Jomfru Marias indførsel i Templet, Jomfru Marias Bebudelse, De Hellige Trekonger ved Jesusbarnet i krybben, Jesusbarnets fremstilling i Templet, Kristi dåb i Jordanfloden, Forklarelsen på Bjerget, Indtoget i Jerusalem, halshugning af Johannes Døberen, Gudsmoders hensoven, ophøjelsen af det sande kors. I den indre kreds scener fra Kristi sidste dage og død, bl.a. Den Sidste Nadver, Getsemane Have med Kristi bøn, Judaskysset, Domfældelsen, tortur, korsfæstelse, død og begravelse. I randen inskriptioner. Tempera på træ. 19. årh. 51×40,5.

Reparation øverst. Flere afskalninger. Mindre afslag langs kanter. Revner i træet. Krakeleringer. Ormehuller.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?