2445/826
Arne Wahl Iversen, tilskrevet (f. Nyborg 1927, d. 2016)
Tre-personers sofa i let buet form med ben af bejdset bøg. Sider og dybthæftet ryg betrukket med brun uld, løse hynder med brun/hvid stribet uld. Udført ca. 1954, antageligt hos Hans Hansen. L. 177.
Lignende model afbildet i Mobilia, 1955.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med defekter, pletter og smuds.
Vurdering
1089444 |