2025/204
To russiske ikoner. Festdagsikon, nedstigningen og opstandelsen omgivet af festdagsmotiver, Tempera på træpanel med forsænket billedflade med messing ritza. 31,5×26. Samt Gudsmoderikon “den trehåndede Gudsmoder”. Tempera på træpanel. 19. årh. 35×30,5.(2)
31,5×26: Messing ritza med defekter og brud. 35×30,5: Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker. Mindre revne i træet, øverst.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud