Louis Rosen Schmidt (f. Århus 1943, d. Rom 1993)
Cirkulær skål af lertøj, dekoreret med polykrome glasurer samt i midten kvindemotiv. Sign. Louis Schmidt 1964, Danmark. Unik. H. 8,3. Diam. 30,2.
Proveniens: Gave fra Grev Christian og Grevinde Anne Dorte af Rosenborg til en efterkommer af Frederik VIII.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021