“Lotus”, “Karina” m.fl. Samling bestik af sølv. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik, Frigast m.fl. 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1502 gr. (45)
Bestående af: “Lotus”: 6 middagsknive, 6 middagsgafler. “Karina”: 3 middagsskeer, 3 dessertskeer. “Prinsesse”: 5 dessertskeer, 6 frokostgafler. Diverse mønstre: 4 kagegafler, 4 frokostgafler, pålægsgaffel, 6 middagsgafler, dessertske.
3 kagegafler af pletsølv medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte gafler med skæve tænder. Enkelte dele anløbne. Tre knive med mindre buler på skafters ender. Knive delvist med klistermærker på blade. Enkelte dele graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
11 bud