Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Ved Åens udløb i havet. Stille formiddag i juli”. Sign. Janus la Cour 1895. Olie på lærred. 105×128.
Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier nr. 740.
Udstillet: Charlottenborg 1895 nr. 76.
Litteratur: Rikard Magnussen,“Landskabsmaleren Janus la Cour 1837–1909”, s. 125 er afbildet et maleri fra samme lokalitet. Dette var tidligere i generalkonsul Johan Hansens samling. S. 126 omtaler forfatteren la Cours fascination af motivet med åen og havet, der mødes: “Så mangen gang har han siddet ved dette udløb og set strømmene mødes. Men så en midsommeraften, da hylden blomstrede, og myggene sværmede, gik åen og havet i eet spejllblanke stille. Kun når han kastede et strå derud, sås det, at åens vand var i drift. Så stille kunne det altså forme sig. Hvor dyb en fred”. Den stemning kan genfindes i nærværende maleri, også selvom det er malt en måned senere.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020