2250/518
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cirkulær skål af stentøj. Udvendigt modelleret med frugter og blade på grene. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20677. Kgl. P. Udført 1980–1984. H. 5,3. Diam. maks. 15,4.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med et ca. 3 cm. afslag - se venligst detaljefoto.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag
26 bud