1415/902
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Syv dele køkkentøj af kobber og stål, bestående af tre gryder med låg, to sauterpander, kasserolle og smørsmelter. Alle dele foruden smørsmelter med forsølvede indersider. Mærket Georg Jensen, Danmark. H. 8–14. Diam. 9–25. (7)
Ridser og mærker. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 8. april 2014
Vurdering
Hammerslag
17 bud