915/​7

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

Købt af Statens Museum for Kunst i september 2023

Parti fra en havn, i baggrunden rygende skorstene. Sign. B. W. 19. Aug. Olie på lærred monteret på malepap. 47×65.

Udstillet: Charlottenborg, “Bertha Wegmanns Mindeudstilling”, oktober 1926. Der er antagelig tale om nr. 145a, 145b eller 145c, der alle i kataloget er listet som “Ved havnen” under år 1892.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK