1839/​675

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Savbukkestolen”. Sæt på fire stole af bøg. Sæder betrukket med sort uld. Model CH 29. Designet 1952. Udført og hos Carl Hansen & Søn. (4)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker on legs.

Moderne kunst og design, 25. september 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK