1345/19
I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)
“Moder og Datter ro over Svendborgsund”. Sign. J. E. C. Rasm. 1889. Olie på træ. 24,5×45.
Udstillet: Charlottenborg 1890, nr. 376.
Mindre afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 4. november 2013
Vurdering
Hammerslag
14 bud