2033/2
Dansk Renaissance langbord af egetræ, sarg med skuffe, balusterformede ben udskåret med bladværk. 17. årh. H. 78. L. 175. B. 71.
Proveniens: Tidligere Scheels eje, på herregården Søby Søgaard.
Brugsslitage. Revner i træet. Restaureret.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag