2442/503
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
“LC 6”. Spisebord med stel af blålakeret stål og plade af matteret glas. Designet 1928. Udført og mærket hos Cassina. H. 69,5. L. 225. B. 84,5.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Glasplade med afslag på det ene hjørne.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag