2004/906
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Spiral”. Loftlampe af forkromet metal, dekoreret med spiraler af hvid plast. Model SPO1. Formgivet 1969. Udført hos Verpan. H. 60. Diam. 45.
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 292.
Almindelig brugsslitage, heruner nogle ridser og mærker. Flere spiraler er gulnet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud