2003/114
“Saksisk Blomst”. Middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver og guld med blomster. 19.-20. årh. (31)
10 suppetallerkener, 2 middagstallerkener og serveringsfad er 19. årh.
18 middagstallerkener nr. 1621 er 20. årh.
Slitage på guld. Nogle tallerkener med mindre afslag på fodrand. Fad med udvisket krone. Medfølger tre underkopper i andet mønster.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud