873/​680

Tetsumi Kudo (f. Japan 1935, d. Tokyo 1990, virksom i Frankrig)

“Symbiosis”, 1976. Sign., betitlet og dateret i bunden. Mixed media. H. 14. B. 10. D. 7.

Udstillet: “Dødsspringet”, Charlottenborg, København 1976. Proveniens: Forfatteren Laura Enevoldsen, Danmark. Erhvervet på ovennævnte udstilling. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

I september 1976 deltog Tetsumi Kudo i den af kunsthandler Svend Hansen arrangerede udstilling “Dødsspringet” på Charlottenborg i København sammen med kunstnere som Nam June Paik, Daniel Spoerri, Erik Dietmann, Ben Vautier m.fl. Udstillingskataloget rummer en række tekster af kunstneren: “About machine”, “Between cage and computer painting”, “About cage” og “Entretien avec Kudo”, hvor kunstneren interviewer sig selv. På udstillingen vistes en serie bure af Kudo - det udbudte værk er ét af dem.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

225.000 DKK