2118/890
Gio Ponti (f. Milano 1891, d. sst. 1979)
Vase af koboltblåt og grønt glas. Sign. Venini 89. Udført hos Venini, Murano. H. 26,7. Mundingens indv. diam. 1,8.
Oprindeligt en flakon - mangler prop.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag