Frederik Visby (f. Tikøb 1839, d. Risskov 1926)
“Fra familien Hjernø's Have, Sankt Thomas”. Kvinder og børn betragter en skildpadde under en pergola. Sign. Visby. Olie på lærred. 24×31.
NB. Beskrivelse rettet 12/4 2021. Kunstneren rejste rundt på de caribiske øer, Sankt Thomas og Sankt Croix, og bosatte sig i 1880–1882 på Sankt Thomas. Hermann Meyer Hjernøe (1824–77) var fra 1863 Prokurator på Sankt Thomas og medlem af Kolonialrådet.
Behov for rensning samt let opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
30 bud