905/​720

Jean Deyrolle (f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967)

“Millot”, Gordes, 1949. Opus 186. Sign. J. Deyrolle. Olie på plade. 46×38.

Litteratur: Georges Richar-Rivier: “Deyrolle. Catalogue oeuvre paint 1944–1967”, Paris, 1992, nr. 49.22. Udstillet: Separat udstilling, Galerie Birch, København, 1949, kat. nr. 22.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK