Gerd Hiort-Petersen (f. 1937)
Kvadratisk fad samt skulpturelt objekt af stentøj. Fad dekoreret med blå, brun, gylden og hvid glasur. Delvist uglaseret. Underside dekoreret med brunsort glasur. Sign. monogram. H. max. 7,8. B. 32,5. L. 32,5. Objekt dekoreret med brunsort glasur, uglaserde felter. Usigneret. H. 6,5. Unika. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
20 bud