919/​42

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

“Akvædukt i den romerske Campagne”. Usigneret. Betegnet F. Petzholdt på bagsiden. Olie på papir monteret på lærred. 19×34.

Nærværende maleri vil blive optaget i Lise-Lott Barlas' kommende ræsonnerede katalog over Fritz Petzholdts værker.

Henry Tuxens upublicerede fortegnelse fra 1942/43 af Fritz Petzholdts malerier i privateje nr. 11.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fritz Petzholdt 1805–1838”, 1985 nr. 47.

Litteratur: Erik Drigsdahl “Fritz Petzholdt 1805–1838”, Kunstforeningen 1985, omtalt s. 30. Her står om nærværende maleri: “Det virker som om vandledningens uendelighed har dikteret dette usædvanligt brede panoramaformat. Måske er det dette maleri H. C. Andersen tænker på når han beskriver Campagnen i ”Improvisatoren“: ”Altid saa vi Soracte over Vandledningen“.”

Soracte / Monte Soratte er en bjergryg med en meget karakteristisk profil beliggende i Tiberdalen i den romerske Campagne nord for Rom.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 739, 2005 nr. 1422.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK